تبلیغات
نغمه‌ای از یخ و آتش - انتقال به winterfell.ir - مصاحبه‌ای باز شان بین، بازیگر نقش ادارد استارک
چهارشنبه 1 خرداد 1392

مصاحبه‌ای باز شان بین، بازیگر نقش ادارد استارک

   نوشته شده توسط: Bran Stark    نوع مطلب :مصاحبه‌ها ،

در سریال فانتزی - حماسی «بازی تاج و تخت» که بر اساس کتاب پر فروش جرج آر آر مارتین ساخته شده، بازیگر معروف ارباب حلقه‌ها «شان بین» (Sean Bean) که نقش ادارد استارک را دارد بازی می‌کند. ند استارک یکی از لردهای شمال است که به درخواست پادشاه رابرت براتیون به جنوب برای کمک به مملکت فرا خوانده میشه. اون مقام دست پادشاه را دریافت می‌کنه. پادشاه با سرسی لنیستر فاسد و ثروتمند ازدواج کرده است. در حالی که شاهزاده تبعیدی جوان دینریس تارگرین و برادرش ویسریس که خانوادشون مدت زیادی بر وستروس حکومت می‌کرده، به دنبال باز پس گرفتن تاج و تخت خود هستند.
شان بین درباره این سریال با ما صحبت می‌کنه و از بازگشت خودش به ژانر فانتزی حرف میزنه. از بازی در نقش قهرمانی مبارز و قدرتمند در داستانی که به شدت حماسی است، از تمایل خودش به بازی در نقش‌های جدیدی که تا قبل از این تجربه نکرده بود. حال با ما در این گفتگو همراه باشید

س: در این داستان بزرگ و حماسی، شخصیت خود ند استارک رو برامون تشریح کن.
ند یه مرد اهل شماله. اون یه خانواده دارد و مردیه که از ازدواج خودش راضیه. اون یه مرد قوی و سرسخته که بسیار وفادار و آسیب پذیره که این خودش بخشی از دلیل سقوط اونه


س: آیا شما اونو در داستان یک قهرمان میدونید؟
بله


س: پس از بازی در ارباب حلقه‌ها و در حال حاضر بازی در این مجموعه، ترسی از این نداری که به عنوان یه بازیگر کلیشه‌ای شناخته بشی،‌ یا اینکه بازیگری شناخته شده برای یک نقش خاص رو دوست داری؟
این خوبه که یه بازیگر شناخته شده تو یه ژانر خاص باشی، نه؟ من فکر میکنم که این اثر به خاطر بزرگیش، کیفیتش، سحر و جادو و خطرات شبیه ارباب حلقه هاست و من از بازی کردن در نقش هایی که اسب سواری شمشیر بازی درگیری پوشیدن کلاه گیس و ریش گذاشتن داره لذت میبرم. حتی اولین چیزی که من در صبح انجام میدم اینه که برای این چنین نقش‌هایی حدود 3 ساعت تمرین می‌کنم تا آماده باشم. من دوس دارم این نقش‌هارو بازی کنم. فکر می‌کنم چیزی که در مورد بازی تاج و تخت خیلی خوبه اینه که حجم داستان زیادی داره. ارباب حلقه‌ها سه فیلم بود و اونها به طور کامل راجبعش تحقیق کرده بودن و و نمایش تصویری اون خیلی خوب از آب در اومده بود. اما اونچه که جرج ار ار مارتین خلق کرده یک جهان بسیار متفاوته این داستان خیلی خیلی طولانی‌تر و بسیار پیچیده و پر چالشه. من بطور کامل از این سبک (فانتزی تاریخی) لذت می‌برم.


س: ارباب حاقه هادر حوزه تولید مثل یک فیلم کاملا حماسی باهاش برخورد شد و به همون اندازه هم تولیدی حجیم و حماسی داشت. و به نظر میرسه که بازی تاج و تخت در همون حد حماسی اما با منابع مالی و تدارکاتی کمتره. آیا این بر روی شما به عنوان یک بازیگر تاثیر میزاره؟
من اینطور فکر نمی‌کنم که منو تحت تاثیر قرار داده باشه. من فکر میکنم مبلغی که برای ساختن بازی تاج و تخت  قرار داده شده، باور نکردنیه و این سریال با کارهای دیگه ازجمله ارباب حلقه‌ها فرق داره. این یک مجموعه فوق العاده بود من بسیار افتخار میکنم که بخشی از این مجموعه بودم. من واقعاً از جزییات زیاد در موراحل ساخت این سریال تحت تاثیر قرار گرفتم. از بزرگی دکورهای ساخته شده در استودیو . همه چیزش خیلی دقیق و گسترده بود و کار کردن روی این مجموعه مثل کار کردن روی یک فیلم سینمایی بزرگ در هر روز هفته بود. من احساس میکنم هر کدوم از این 10 قسمت مثل یک فیلم سینمایی بزرگ بود و من فکر میکنم ما یک چیز بزرگ خلق کردیم و این واقعیت وجود داره که این مجموعه توسط اچ بی او ساخته شده و به این معنیه که جایگاه بلندی داره و ادمای بزرگی پشت این مجموعه هستند و همونطوری که گفتم در این مجموعه مرزی برای سک***س، خشونت، پلیدی و بی حمی وجود نداره و کسی در اون در امان نیست. داستان پیچ و خم زیادی داره و شخصیتك‌ها به خوبی در این مجموعه به تصویر کشیده شدن. من امیدوارم هر کسی که این مجموعه رو می‌بینه مجذوب چیزی بشه که ما ساختیم.


س: شما 15 ماه بر روی ارباب حلقه ها کار کردید و 10  قسمت یک فصل رو هم در بازی تاج و تخت بازی کردید. آیا اینها قابل مقایسه هستند؟
مشابهت‌هایی وجود داره. ما در انتهای دیگه دنیا داشتیم بر روی ارباب حلقه ها کار می‌کردیم و حالا داریم در ایرلند شمالی بیشتر قسمت هارو کار میکنیم. داستان این دو کار تفاوت‌های زیادی با هم دارن. هر کسی تو این داستان باید مراقب پشت سر خودش باشه. من فکر میکنم نویسنده این مجموعه، دنیای خودش رو درست کرده. درست همون کاری که تالکین کرده.


س: آیا از لحاظ عظمت و حجم کار، این دو پروژه با هم برابرند؟

بله همینطوره، برای من اینطور بوده، به خصوص که در ارباب حلقه ها من نقش برومیر رو داشتم و فقط تو فیلم اول بودم، ولی در این سریال کار بسیار پر تنش بود و کار من در 6 یا 7 هفته شروع بسیار پر تنش و فشرده پیش رفت و این کار در 6 ماه فشرده انجام شد. بنابراین من باید همون مقدار کار رو تو زمانی نصف زمان قبل انجام می‌دادم. 

س: خوب این تلویزیونه، خب، هنوز هم برای تو نبردهای فیزیکی واقعی وجود داره؟
اوه بله.ما به تدریج حرکات شمشیربازی رو در طی هفته‌ها تمرین می‌کردیم. اینطوری دقیقاً می‌دونستیم که روز تصویربرداری چه کاری باید انجام بدیم و یا باید خودمون رو با اون هماهنگ کنیم و یا فی‌البداهه انجامش بدیم.  همه اینها واقعاً سخته، سختی وقتی بود که ما در مالت بودیم. دمای اونجا نزدیک به 100 درجه (فارنهایت) بود و ما همه در لباسهایی از چرم و خز پوشیده شده بودیم.  برای همه بسته‌های یخی رو زیر لباس پوشیده بودیم. واقعاً جالب بود. این عالیه، نشاط بخشه.

 

 س: از اونجا که کتاب از نگاه شخصیت‌ها روایت میشه و تمام صحنه‌های مهمی که ند در اون حضور داره از نگاه اون روایت میشه، آیا این به شما کمک می‌کرد که حس واقعی این شخصیت رو بهتر درک کنید، بجای اینکه بیاید و روی متن فیلم صحبت کنید؟
آره، هینطوره. شما می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد شخصیت خودتون از طریق حرف‌هایی که مردم راجع به شما می‌زنند، به دست بیاری. بجای اینکه به توصیف اون شخصیت تو کتاب بسنده کنی. این یه داستان جالب برای ند بود زیرا اون در راه پایین رفتن از یه پله مارپیچه. اون تو یک گودال پر از ماره. اون توسط افراد فاسد احاطه شده و همین باعث شد من تمام کتابو بخونم، به جای اینکه فقط فصول ند رو بخونم.


س: اون نجیب‌ترین و عادل ترین مرد توی دنیاست؟
تو این زمان و این لحظه، بله. شرافت و فاداری که در ند وجود داره، باعث سقوطش میشه. چون او به شدت شرافتمند و بسیار وفاداره، هرچی میدونه در همین ‌ها خلاصه میشه. همین در وجود ند یه فضیلته و همین باعث سقوطشه.


س: اطلاع از اینکه هوادارهای کتاب همه امیدها و آرزوهاشون برای این سریال رو به دوش بازی تو میذارند، باعث نمیشه که احساس فشار بیشتری بکنی؟
آره،  این مسئولیت بزرگیه. من زمانی که اولین بار دیوید بنیوف و دن وایز رو ملاقات کردم، خیلی خوشحال بودم. من وقتی کتابو خوندم، اونو خیلی جذاب، غنی، چالش بر انگیز، و خطرناک دیدم. این خیلی غرور انگیز بود که برای چنین نقشی انتخاب شدم.


س: امضای قرارداد برای سریالی که وقت شما رو بیشتر از یه فیلم میگیره، باعث نگرانیت نبوده؟
من ترجیح میدم تا بر روی یه کاری با شدت و فشار کار کنم، بعدش برم به سراغ یه پروژه دیگه. حتی اگر کار کردن در کتاب‌های خارق‌العاده و روی شخصیت‌های خارق‌العاده باشه. من دوست ندارم که برای پنج یا شش سال از زندگیم رو درگیر یه پروژه باشم.

برچسب ها: شان بین ، ند استارک ، ادارد استارک ، بازی تاج و تخت ، نغمه‌ای از یخ و آتش ،

How do you get Achilles tendonitis?
دوشنبه 27 شهریور 1396 06:13 ب.ظ
Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your
site is wonderful, as well as the content!
esi che
شنبه 17 آبان 1393 08:01 ب.ظ
شان بین بزرگ و نجیب
Ghost
پنجشنبه 2 خرداد 1392 12:47 ق.ظ
خودش داره میگه دیگه...
(دوست ندارم که برای پنج یا شش سال از زندگیم رو درگیر یه پروژه باشم.)
خودش دوس داره نقش هایی بازی کنه که زود حذف میشن
حمید
پنجشنبه 2 خرداد 1392 12:20 ق.ظ
یکی نیس بهش بگه نمیشه هرجا بازی میکنه نمیره؟
همه جوره اوکیه حرف نداره فقط همش میمیره
ولی در کل خیلی دوسش دارم
martin
پنجشنبه 2 خرداد 1392 12:05 ق.ظ
حتی وقتی نمیمیره زود از داستان خارج میشه
یادمه تو رونین اولین نفری بود که اخراج شد
پاسخ Bran Stark : اره به نظر من اون بهترین فیلمش بود
نارملا
چهارشنبه 1 خرداد 1392 11:23 ب.ظ
معروف ترین خصوصیت شان بن
تو تمام فیلماش میمیره
طبق گفته بانو لیانا از خاندان استارک
پاسخ Bran Stark : اره تو بیشتر فیلمایی که من ازش دیدم میمیره بانو لیانا درست میگن
مهنوش
چهارشنبه 1 خرداد 1392 11:18 ب.ظ
ممنون از ترجمه این متن جالب... به نظرم شون بین در نقش ند استارک خیلی خوب جا افتاده بود و واقعا این نقش رو با وقار تمام ، بازی کرد و از معدود نقشهای این سریال بود که به شخصیتش در کتاب کاملا وفادار بود.شاید به همین دلیل طرفداران کتاب اول از سریال خوششون اومد ولی در قسمتهای بعدی سرخورده شدند..
پاسخ Bran Stark : احتمالش هست تو قسمت های اینده تو فلش بک دوباره بیاد امیدوارم مطلب مورد توجه قرار گرفته باشه
لیانا
چهارشنبه 1 خرداد 1392 11:03 ب.ظ
ممنون برن عزیز. جالب بود. من ازش خوشم میاد کاش تو همه فیلماش زود نمیمرد. کلا میبینمش یاد مرگ زود هنگام میافتم
پاسخ Bran Stark : دور از جونتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر