تبلیغات
نغمه‌ای از یخ و آتش - انتقال به winterfell.ir - خلق دنیای نغمه به کمک Matte Painting
پنجشنبه 2 خرداد 1392

خلق دنیای نغمه به کمک Matte Painting

   نوشته شده توسط: M.M. Stark    نوع مطلب :مقالات ،

امروز با مطلبی بسیار جذاب و خواندنی و البته دیدنی در خدمت شما عزیزان هستم. مطلبی که در اون نحوه خلق بصری دنیای نغمه‌ای از آتش در خلال ساخت سریال بازی تاج و تخت به کمک Matte Painting شرح داده میشه و در ادامه مطلب نیز کلیپی بسیار دیدنی از نحوه خلق جلوه‌های ویژه رایانه‌ای براتون گذاشتم. توصیه می‌کنم که به هیچ وجه ادامه مطلب رو از دست ندین

اما قبل از مطالعه این مقاله بهتره با اصطلاح Matte Painting آشنا بشیم.

در حال حاضر سریال «بازی تاج و تخت» که بر اساس مجموعه رمانی فانتزی-حماسی با نام «نغمه‌ای از یخ و آتش» ساخته شده است، به عنوان یکی از محبوب‌ترین و خوش‌ساخت‌ترین سریال‌های تلویزیونی در سرتاسر دنیا شناخته می‌شود. این سریال امروزه رسمی در 80 کشور دنیا پخش می‌شود و البته نسخه‌های کپی برداری شده هر قسمت آن نیز در تمام اینترنت فراوان یافت می‌شود. میزان رضایتمندی و تعداد تماشاگران قسمت اول این سریال چنان خیره کننده بود که شرکت سازنده آن (HBO) آن را سرآمد مجموعه‌های بسیار به یادماندنی و ماندگار تاریخ خود قرارداده است. این سریال تابحال توانسته جوایزی متعددی از جمله چندین جایزه گلدن گلوب و اِمی سال 2012 و چند جایزه بفتا در سال 2013 را دریافت کند. یکی از این جوایز و تقدیرها مربوط به جلوه‌های ویژه و چشم نواز آن است.  

بطور قطع تلاش‌های عالی شرکت سازنده جلوه‌های ویژه این سریال یعنی شرکت «پیکسوموندو» (Pixomondo) که شرکتی آلمانی است،‌ باعث کسب چنین جایزه‌هایی شده است. در خود این شرکت نیز همگان اذعان دارند که هنرمند متخصص در Matte Paintingیعنی «اِسوِن سوئر» به همراه سرپرست طراحی محیطی «تیلو اِوِرز» هسته اولیه همه چیز بودند.

 

چالشی بزرگ به نام کتاب‌های اصلی و هوادارانش

سریال بازی تاج و تخت بر اساس مجموعه رمانی بسیار وزین و موفق ساخته شده که جرج مارتین آمریکایی نویسنده آن است. در این مجموعه داستان و در قاره وستروس، جایی که مسیر اصلی داستان در آن اتفاق می‌افتد، تغییر فصل و آمدن زمستان به معنی تغییر در تمام دنیا محسوب می‌شود و حسی از ترس را در دل تمام مردمان ایجاد می‌کند. ترسی که هیچ گریزی از آن نیست. زمستان در شرف وقوع تنها به معنی سرمایی طولانی و سخت نیست، بلکه به معنی آغاز هجومی نو از جانب موجوداتی پلید و فراطبیعی است. موجوداتی که در طی قرن‌ها فراموش شده بودند. در خلال وقوع چنین زمستانی نبردی عظیم بر سر تصاحب تاج و تخت در میان خاندان‌های اشرافی وستروس در میگیرد. داستان در بستری قرون وسطایی با مایه‌هایی از افسانه و تخیل اتفاق می‌افتد. جایی که ما با اژدهایان، مردگان دوباره زنده شده و ... برخورد خواهیم کرد.

 

سازندگان سریال بنای کار خود را بر هر فصل یک کتاب قرارداده بودند. بدین صورت می‌شد به شکلی قابل قبول به پرداخت تک تک شخصیت‌ها و پرورش ویژگی‌های آنها پرداخت. همانطور که گفته شد فصل اول این سریال با استقبال بی‌نظیری مواجه شد. در آغاز فصل دوم نه تنها تمایل بینندگان به این سریال افزایش یافت، که انتظارها برای ساخت جلوه‌های بصری پخته‌تر نیز افزایش یافت. در حالی که شرکت های سازنده‌ جلوه‌های ویژه دیگری در ساخت فصل اول مشارکت داشتند، ساخت جلوه‌های بصری فصل دوم به شرکت پیکسوموندو سپرده شد. این شرکت پیش از این سابقه همکاری با پروژه‌های سینمایی هالیوود از جمله «fast five» و «2012» را در کارنامه خود داشت. این شرکت بخاطر مشارکت در ساخت فیلم «Hugo» در سال 2011 توانست جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را دریافت کند.

مراحل ساخت جلوه‌های ویژه سریال بازی تاج و تخت از نوامبر سال 2011 آغاز شد و 9 عدد از استودیوها و 305 نفر از هنرمندان دیجیتال این کمپانی در سرتاسر دنیا را به خدمت خود درآورد. یک دپارتمان مستقل برای کار بر روی Matte Painting در اشتوتگارت آلمان (مقر اصلی شرکت) ایجاد شد. در این دپارتمان 10 هنرمند در زمینه Matte Painting از سرتاسر دنیا گردهم آمدند. هنرمندانی که تخصص آنها خلق تصاویری از قلعه‌ها و نماهایی از دوران قرون وسطا بوده  است. مشارکت در تولید چنین پروژه‌ای برای تیم اسون سوئر و تیلو اورز فرصتی بسیار مغتنم بود. تمام قلعه‌ها و نماهایی که این تیم خلق کردند در فصل‌های آینده نیز مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

اسون سوئر توضیح می‌دهد که:

ما فرصت این رو داشتیم که در ایجاد و خلق دنیایی بسیار پیچیده مشارکت داشته باشیم. این کار هم بسیار تأثیرگذار و هم بسیار پرتنش بود. چون چشمان بسیار حساس و تیزبین همه هواداران این کتاب‌ها به قلم ما بود که مبادا اشتباهی بکنیم.

با شور و شوق فراوان و صبر، هنرمندان با چالشی خاص در گشت و گذار در دنیای پیچیده و گسترده وستروس مواجه شدند. دنیایی که باید آن را در مقابل چشم بینندگان و درست مطابق با کتاب و با استفاده از تکنیک Matte Painting خلق می‌کردند.

 

Matte Painting راهنمای مسیر

به دلیل وجود خطوط داستانی فراوان و موازی، موارد متعددی از تغییر مکان و موقعیت در سریال بازی تاج و تخت وجود دارد. صحنه‌ها بطور ناگهانی از برف و یخ شمال تا صحرا‌های سوزان برهوت سرخ تغییر می‌کند. در این میان Matte Painting نقش بسیار مهمی خواهد داشت. این چنین طرح‌هایی عظمت در خور و شایسه را به هر نما خواهند داد.

بسیاری از این تصاویر خلق شده، تصاویر معرفی کننده مکانی خاص هستند. تصاویری که کمک می‌کنند بینندگان با حال و هوای کلی و روح آن محیط یا منطقه آشنا شوند. معمولاً چنین تصاویری در ابتدای سکانس‌ها و با نمایی بسیار باز و وسیع به نمایش در می‌آیند و مکانی را که ادامه داستان در آن به وقوع خواهد پیوست را به تماشاچی نشان می‌دهند.

 

در جستجوی لوکیشن‌ها

مراحل پردازش و آماده سازی پیچیده‌ترین و چالش‌برانگیز‌ترین نماهای دارای جلوه‌های ویژه، خیلی قبل‌تر از شروع فیلم‌برداری آغاز می‌شود. رینر گامبوس، سرپرست گروه جلوه‌های ویژه در حدود 6 ماه در سفر بود تا بتواند صدها عکس از نقاطی مختلف و متفاوت تهیه کند تا بتوانند در آینده از همین عکس‌ها به عنوان ماده خام مراحل ساخت Matte Painting استفاده کنند.

در خلال ساخت اولین فصل از سریال بازی تاج و تخت، در صحنه‌های شمال از برف مصنوعی استفاده می‌شده است. هردو گروه شخصیت‌ها و بازیگران در آنسوی دیوار مجبور بودند که با شرایط محیطی زمستانی و پوشیده از برف مواجه شوند. عوامل سریال برای فیلم‌برداری صحنه‌های مربوط به مشت نخستین انسان‌ها مجبور به مسافرت به ایسلند شدند. برخی از بازیگران بعدها در خصوص شرایط کار در آنجا گفتند: «طوفان، پوشش ظاهری و شرایط سخت محیطی مارو به شدت غافلگیر کرده بود. تحمل شرایط برامون ساده‌تر می‌شد اگه تصور می‌کردیم که ما هم واقعاً در چنین سفری همراه برادران شب هستیم.» همه اینها در حالی انجام شد که می‌شد تمام این صحنه‌ها در محل «کارخانه رویاها» در لوس‌آنجلس و در مقابل پرده سبز گرفته شود. اما هرگز چنین حس واقعی در بازی آنها مشاهده نمی‌شد. به همین دلیل بود که صورت‌های سرخ و انگشتان کرخت شده بازیگران حسی نبود که بتوان در مقابل پرده سبز ایجاد کرد.

 

دکور اصلی قلعه هرنهال در محوطه یک پارکینگ در دوبلین ایرلند ساخته شد. از تمام این قلعه تنها یک حیاط کوچک واقعاً ساخته شد و بقیه قلعه بصورت دیجیتالی پردازش یافت.

شهر والنتا در مالت شباهت فراوانی با خصوصیات شهر قدمگاه پادشاه داشت. پس این شهر یکی از مقاصد گروه تصویرگر شد. برای باقی صحنه‌های اصلی این شهر از تپه ماهور‌های اسکاتلند، تپیه‌های سبز ایرلند و قلعه‌های ولز استفاده شد. نتایج حاصل از این تحقیقات و عکس‌برداری‌ها خمیرمایه اصلی تصویرسازی را تشکیل دادند. نمونه‌های مختلفی ساخته و رد شدند یا توسعه یافتند تا در نهایت نسخه فعلی به وجود آمد. اسون یادآوری می‌کند:

بازی تاج و تخت به ما این فرصت رو داد که یه دنیای کامل خلق کنیم. اما در عین حال ما رو به سمت ساخت مکان‌هایی سوق داد که ایجادشون بسیار دشوار بود. این روند ماه‌ها زمان برد تا تکمیل شد.

بطور دقیق  67 محیط مختلف و 518 نما و صرف 6 ماه زمان.

فیلم‌ها همیشه مثل یک معامله هستند. نوعی از مباحثه مابین سازندگان و بینندگان. سازندگان دنیایی رو می‌سازند و تماشاچیان در این ساخت و ساز شریک می‌شوند. این مجموعه تنها موقعی به درستی عمل می‌کنند که از قوانین مشخصی پیروی نمایند. شاید مهمترین قانون این باشد: هیچ چیزی در دنیا وجود ندارد، مرگ آنکه دارای گذشته و تاریخچه باشد. محیط ما همواره توسط جزئیات و نشانه‌هایی از حوادث گذشته رنگ و آب می‌گیرد. این دنیای ما را قابل لمس و اصیل می‌کند.

اسون می‌گوید: «این دقیقاً همون چیزیه که برای تصاویر ما مناسبه. یه Matte Painting خوب همیشه پر از خاطراته. باید در خصوص گذشته خودش حرف‌های زیادی داشته باشه.»

اعتبار و کیفیت سریال بازی تاج و تخت به شکلی جدی بستگی به پایبندی صادقانه به این قانون حیاتی داشته است. چرا که کل این قصه بر اساس پیچیدگی‌ها استوار است و علی‌الخصوص که ما در دنیایی قدیمی و باستانی سیر می‌کنیم. درست مثل دنیای سرزمین میانه تالکین، به نظر می‌رسد که وستروس نیز گذشته مشخصی دارد.

ادامه دارد...

[http://www.aparat.com/v/OUiqV]


برچسب ها: بازی تاج و تخت ، نغمه‌ای از یخ و آتش ، جلوه های ویژه ، Matte Painting ، game of thrones ،

where to buy viagra in shanghai
جمعه 17 خرداد 1398 08:02 ب.ظ

At this moment I am ready to do my breakfast, after having my breakfast coming yet again to read other news.
feet problems
یکشنبه 26 شهریور 1396 07:15 ق.ظ
What's up to every one, the contents existing at this website are really remarkable for
people experience, well, keep up the nice work fellows.
abashednip5344.exteen.com
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:21 ق.ظ
Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening
in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick
heads up! Other then that, excellent blog!
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 03:42 ق.ظ
Thank you for some other informative website. The place else
may just I am getting that kind of info written in such an ideal way?
I've a project that I'm just now operating on,
and I've been on the look out for such info.
سه شنبه 7 خرداد 1392 06:32 ب.ظ
فکر کنم سرسی بلاخره کار خودشو کرده و یه بلایی سر این استارک ما آورده! یا تو سیاهچال ردکیپه یا زبونم لال...!
پاسخ M.M. Stark : نگران نباش من زنده و سرحالم. از تو و همه دوستانی که ابراز نگرانی کردن ممنونم
صادق
دوشنبه 6 خرداد 1392 10:09 ب.ظ
دوست عزیز کامنت های قبلی منو هم نگا کنی شاید از فیلم انتقاد کرده باشم چون خیلی فیلم میبینم و اصلا بزرگترین تفریح من فیلمه ولی برای طرفداراش احترام قائلم،به هر حال هر کسی چیزیو دوست داره و اون محترمه.به هر حال ما کتابیا هم قصد تخریب سریال رو نداریم بد برداشت نکنید...موفق باشید...
Lord Jj Stark
دوشنبه 6 خرداد 1392 10:03 ب.ظ
دوستان واقعیتی هم اتفاق افتاده بود برای خانواده خود من از جانب این انتشارات در باب همون موضوعاتی که آقا میلاد نوشتن و لینکش رو گذاشتم صحبت های زیر رو در همون پست گذاشتم برای آقا میلاد و در نامه زیر خطاب من آقا میلاد هست میخواستم با خبر بشید از کارای این انتشارات و این پیام من در همون پست آقا میلاد با همین نام لرد . جی .جی . استارک ثبت شده
.
متن پیام ارسالی من خطاب به میلاد بابانژاد=
سلام از این کار شما خیلی ممنونم و خواهش میکنم تا تهش برید آقا میلاد
خواهر بنده که نمیخواد در دردادگاه نقشی داشته باشه و اسمش فاش بشه هم بعد از این که نمونه ترجمه ای برای این انتشارات فرستاد ساعت ۱۱ شب بعد ۳ روز گفتن پذیرفته نشدین
و ۲ روز بعد با این بهونه که فیس بوک بدین فایل آسون تر بفرستم و یا آنلاین بشین صحبت کنیم مزاحم خواهر بنده شدن و ایشان و خانواده ما را آزرده خاطر کردند.و خواهر من به جواب ندادن اکتفا کرد تا پس از ۲ هفته دیگر اس ام اسی را ارسال نکرد. به همین صورت از شما خواهش میکنم که این آدم را تا حبس پیش ببرید و خیلی خوش حالم که شما هم از آن جا بیرون آمده اید! از لطف شما بی اندازه ممنونم
خواهش میکنم این کار را تا آخر آخر پیش ببرید
با تشکر از شما

------
دوستان میخواستم این موضوع رو هیچ وقت نگم ولی حالا دیگه حس کردم لازمه که بگم همین!
martin
دوشنبه 6 خرداد 1392 10:03 ب.ظ
کسی خبری از استارک نداره
این غیبتش داره نگران کننده میشه
کسی نمی تونه باش یه تماس بگیره جویای حال شه؟
Lord Jj Stark
دوشنبه 6 خرداد 1392 10:00 ب.ظ
وای استارک عزیز کجایی که وقتی این مطلب رو دیدم سریعا خواستم بهت خبرو بدم که حق داره به حق دار میرسه
همه برن این پست آقا میلاد رو بخونن = http://blog.vmilad.com/?p=4265
Lord Jj Stark
دوشنبه 6 خرداد 1392 09:11 ب.ظ
دوست عزیزم آقا صادق. من منظور بدی نداشتم و اون فیلمایی که میگی رو دیدم و از جلوه های ویژه فوق العاده خیلی از فیلما هم خبر دارم که از این سریال بهتره ولی من از دست شما ها خسته شدم که هر روز میاین هر چی تو دهنتونه به سریال میگید
و دقیقا حکم آشغال رو در نظر میگیرید برای این سریال و حالا ما یه چیزی میگیم سریع ناراحت میشد
واقعا که ...
ولی باشه اشکال نداره هر چی میخواین بگین و ما ساکت باشیم.
اینا رو ول کنیم من نگران استارک عزیزم. چرا هیج خبری ازش نیست!
صادق
دوشنبه 6 خرداد 1392 07:14 ب.ظ
دوست عزیز مشتی که داری میزنی رو نگه دار...جلوه های ویژه این سریال برای الانه هالیوودخیلی ابتدایی و ساده است...نشان قدرت فیلم نیست عزیزم...میخوای جلوه های ویژه ببینی life of pie یا the avengers رو ببین...
حمیدرضا
دوشنبه 6 خرداد 1392 08:57 ق.ظ
استارک جان کجائی؟ نگرانت شدم. هروز یک مطلب می داشتی حتی وقتی سفربودی اما از پنجشنبه تا امروز که دوشنبه است هنوز مطلبی آپ نشده.
Ghost
یکشنبه 5 خرداد 1392 07:56 ب.ظ
Lord Jj Stark عزیز اونایی که کتابو خوندن همه اینایی که تو سریال نشون میده رو تو ذهن شون دارن... با جزییات کامل...
به قول M.M.Stark سریال صرفاً تاریخی - حماسی - سرگرم‌کننده است. نه اون چیزی که طرفدارای کتاب انتظار دارن.
نارملا
جمعه 3 خرداد 1392 10:34 ق.ظ
اه لیانا هنوز در انتظار جوابم:)
sara
جمعه 3 خرداد 1392 10:04 ق.ظ
سلام
بسیار فوق العاده و قشنگ. واقعا هارن هال اونقدر داغونه؟ و اونو با این تکنیک ساختن؟ پس کارشون خیلی خیلی درسته.
کینگ رنلی
جمعه 3 خرداد 1392 09:59 ق.ظ
ممنونم به خاطر مطلبی که گذاشتید. فیلمه خیلی جالب بود.
یادمه یه بار فیلمهای پشت صحنه ساخت هری پاتر رو می دیدم. هم دلخور شده بودم هم خیلی به نظرم جالب بود که ابنهمه صحنه که برای من مهم و خاطره انگیز بود همش جلو پرده سبز بازی شده بود و جلوه های ویژه بود!!!
لیانا
جمعه 3 خرداد 1392 12:13 ق.ظ
لرد استارک من عیب میگیرم از این فیلم. حال مشت به ....
با همه ی اینا بازم به نظر من این سریال داره با هزینه و وقت کمتر از نیازش و با بدسلیقگی مدیریت میشه.
بگذریم.... فیلم جالب بود. ممنون :)
owl
پنجشنبه 2 خرداد 1392 11:21 ب.ظ
فیلمه خیلی باحال بود.
نریمان
پنجشنبه 2 خرداد 1392 09:43 ب.ظ
آخ که چقدر این مدل‌سازی‌های سه بعدی رو دوست دارم...
Lord Jj Stark
پنجشنبه 2 خرداد 1392 05:42 ب.ظ
مشتی به دهن همه ی اونایی که از این سریال عیب میگیرن که بعضا! البته بعضا کتاب خونان ... اهم
پاسخ M.M. Stark : اینکه جلوه‌های ویژه سریال خیلی زیباست هیچ ربطی به این واقعیت نداره فیلم‌نامه به شکل نا‌امیدکننده‌ای به وکتاب وفادار نیست
محمد
پنجشنبه 2 خرداد 1392 03:21 ب.ظ
عالی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر