تبلیغات
نغمه‌ای از یخ و آتش - انتقال به winterfell.ir - اقتباس مارتین از تاریخ ایران باستان در داستان نغمه
پنجشنبه 24 مرداد 1392

اقتباس مارتین از تاریخ ایران باستان در داستان نغمه

   نوشته شده توسط: M.M. Stark    نوع مطلب :مقالات اختصاصی ،

قبلاً اگه یادتون باشه تو بحث‌های مختلفی برخی از دوستان اشاراتی به الهامات مارتین از تاریخ ایران باستان داشتن و توضیحاتی جسته و گریخته هم در این باره داده شد. حالا به همت یکی از خوانندگان عزیز وبلاگ مطلبی با این مضمون برای اطلاع شما دوستان گردآوری شده که با تشکر فراوان از این دوست عزیز اون رو تقدیم شما می‌کنیم. و درخواست دارم که اگه کسی مطلب مضاف بر این مطلب برای تکمیل بحث داره ارائه بده. (م.م.استارک) 

در این مقاله می خواهیم نگاهی اجمالی در سه بخش به تشابهات و شاید الهامات احتمالی که از نظر این حقیر ، مارتین از تاریخ ایران داشته بپردازیم.

ساختار ارتش:

ایرانیان از زمان های دور آوازه زیادی در مسائل نظامی و ارتش خود داشته اند و گواه آن آموزش و بررسی تاکتیک های جنگی ایران باستان در محافل نظامی آمریکا هست ؛ به طور حتم نام جنگ پارتیزانی (روش جنگ حمله و گریز) را شنیده اید که بر گرفته از نام خاندان اشکانیان(پارت) میباشد.اشاره به این مطلب خالی از لطف نیست که اولین شوالیه ها در سپاه اشکانیان به وجود آمدند و در زمان ساسانی به شکل نهایی خود (1 فرد و مرکب پوشیده از زره پولادین) رسیدند.

ولی قسمت جالبی که ارتباط به نغمه را پر رنگ تر می کند از اینجا شروع میشود:

«فرماندهٔ کل نیروهای مسلح ایران در ارتش ساسانیان  تا سدهٔ ششم میلادی ایران سپهبد (ایران سپاهبذ) بود که از سوی انوشیروان این مقام ملغی شد، زیرا تمرکز قدرت نظامی در دست یک فرمانده، ممکن بود به کسب نیروی عظیم و طمع در تاج و تخت و وارد آوردن فشار بر شاهنشاه منجر گردد.

انوشیروان، ایران را به چهار بخش تقسیم کرد و در رأس هر یک از این بخش‌ها یک اسپهبد یا  سپهبد (فرمانده لشکر) جداگانه‌ای قرار داد.سپهبد به عنوان فرمانده لشکر یکی از بخش‌های چهارگانهٔ ایران بود. چهار بخش عبارت بوده‌اند: از اباختر (شمال)، خوراسان (خراسان مشرق)، نیمروز (جنوب)، خوروران (خاوران، مغرب).

  تقسیم مناطق تحت نفوذ هر اسپهبد به شرح زیر بود:

   . سپهبد شرق افواج خراسان و سکستان(سیستان ایران و پاکستان) و کرمان

   . سپهبد جنوب افواج پارس و خوزستان

   . سپهبد مغرب افواج عراق را تا سرحد دولت بیزانس

  . سپهبد شمال افواج ممالک ماد بزرگ و آذربایجان را بفرمان خود داشت»

«منبع:کریستن سن، آرتور. ایران در زمان ساسانیان. ترجمهٔ رشید یاسمی. تهران: مؤسسهٔ انتشارات امیرکبیر، ۱۳۶۷»

چه تشابه جالبی ! وستروس هم 4 محافظ دارد: محافظ شمال (استارکها) ، محافظ غرب (لنیسترها)، محافظ شرق(ارن ها) محافظ جنوب (براتیون ها اگر اشتباه نکرده باشم)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خاندان ها :

عدد هفت،عددی مقدس نزد ایرانیان باستان بوده است و بسیاری از  تقسیمات خود را بر اساس بخش بر این عدد می کردند. البته شکی نیست در آن ادوار تعداد خاندان‌های بزرگ محدود به هفت خاندان نمی‌شد امَا این باور باعث دادن اهمیت بیشتر و حوزهٔ نفوذی وسیع‌تر به هفت خاندان شده است.

هفت خاندان ممتاز ایران باستان:

ایران هخامنشی هفت دودمات ممتاز داشت که یکی از آنها از نژاد سلطنتی بود.همچنین تعداد خاندان‌های بزرگی که در دورهٔ اشکانیان مقام اول را داشتند، ظاهراً هفت خاندان بود.در دوران اشکانی قدرت سیاسی تیولداران بزرگ در شورای اشرافی تجلی می‌کرد که حد و حدودی به اختیارات شاهنشاه می‌گذاشت اعضای این شورا همه از خاندان سلطنت یا از افراد شش دودمان ممتاز دیگر بوده‌اند. ساسانیان اصول ملوک الطوایفی را از اشکانیان میراث یافتند. بهمین جهت در شاهنشاهی جدیدی که اردشیر یکم تأسیس کرد، در مرتبه دوم از حیث درجات و مراتب، طبقه مقتدر رؤسای طوایف را باز می‌یابیم و در رأس آنان هفت خاندان ممتاز قرار دارند.

آوردن نام خاندان ها خارج از حوصله مقاله است ولی نکته جالب اینجاست در زمان ساسانیان انتساب به اشکانیان (مثل انتساب رابرت به تارگرین ها) را امتیاز می دانستند.

             

نشان و مهر رسمی خاندان سورن - یکی از هفت خاندان ممتاز اشکانی

 نکته دیگر اگر با تاریخ وستروس آشنایی داشته باشید در زمان های مختلف،بعضی از هفت خاندان بزرگ جایگاه خود را به دیگری دادند (مانند کنار گذاشتن گریجوی ها و جایگذاری دورنی ها) اما هیچگاه تعداد خاندان ها از هفت فراتر یا کمتر نمی شود.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مذهب :

تاثیر ایین مهرپرستی(میترائیسم)که از ایران به روم صادرشد بر کسی پوشیده نیست آیینی که چند سده در اروپا حمایت وعبادت می شد.در این قسمت به تاثیرات احتمالی ادیان کهن بر مارتین میپردازیم.

در ابتدا روند ظهور ادیان در ایران را برای درک بهتر مطالب مرور میکنیم :اولین مذهب شناخته شده در ایران مهرپرستی است، که با ظهور زرتشت در دوره هخامنشی اقبال عمومی به سمت مزدائیسم(دین زرتشتی) گرایش پیدا کرد.پس از این با گذشت زمان وتاثیر حمله اسکندر شاهد ظهور ایین هایی الهام گرفته از ایین زرتشتی مانند زروانی هستیم تا به دوران ساسانی وظهور پیامبری به نام مانی و آیینی که به همین نام معروف شد ،می رسیم.

تأثیر آئین زروانی بر آئین مانی:

در دورهٔ ساسانی اندیشهٔ زَروان(یا زُروان ایینی زیر مجموعه مَزدَیَسنا یا دین زرتشتی) بر آئین مانی اثر فراوان گذاشت. در افسانهٔ آفرینش این آئین این‌گونه آمده:

دین مانوی :در آغاز جهان ما نبود، تنها دو گوهر بود، گوهر روشنائی و گوهر تاریکی. گوهر روشنائی زیبا و نیکو بود و گوهر تاریک زشت و بد، قلمرو روشنائی در شمال و بی پایان بود و قلمرو تاریکی در جنوب و به قلمرو روشنائی می‌پیوست. شهریار جهانِ روشنائی زروان بود و بر جهانی از صفا و آرامش حکم می‌راند. در این جهان مرگ و بیماری و تیرگی نبود. در جهان تاریکی دیو آز فرمانروائی داشت. این دو عنصر جدا می‌زیستند. تا آنکه روزی آز به جهان روشنائی برخورد کرد، جهانی آراسته و روشن دید خیره شد و درصدد برآمد آنرا تسخیر کند، پس با گروهی از دیوان به جهان روشنائی حمله برد...

« منبع :اساطیر و فرهنگ ایران در نوشته‌های پهلوی، رحیم عفیفی، ص ۵۴۱»

این داستان تشابه زیادی با داستان خدای آتش رلور (R'hllor) با آدر بزرگ ندارد؟

به تاثیرات دیگری که میشود اشاره کرد از نشانه های آخرالزمان در دین زرتشتی است:« سوشیانس هشتم اینکه جادویی در آن زمان رواج یابد و دوازدهم اینکه تابستان از زمستان بازشناخته نشود». یا به:امشاسپندان شش فروزه(روشنی) اهورامزدا هستند که هر کدام دارای مفهومی است که بخشی از عظمت خداوند یکتا را به آدمی می‌شناسانند و با شناخت و پیروی از این مفاهیم و ایزدان می‌توان اهورا مزدا را درک کرد. همچنین گفته شده‌است به شش ایزد(فرشته) + اهورا مزدا(خدا) گفته می‌شود(=هفت)....

« منبع: امشاسپند در لغتنامه دهخدا»

همچنین در متون مزدیسنایی متأخر امشاسپند هفتمی که سروش است نیز به شمار امشاسپندان افزوده شده‌است.

در کل امشاسپندان می توانند برای ایده خدای هفت چهره ی مارتین جان مایه ای باشند.

در این بخش می خوام به نکته ای در مورد مذهب فرزندان جنگل اشاره کنم که ربطی به ایران ندارد ولی گفتن آن را خالی از لطف ندیدم:

واکاه چان یا درخت مرکزی از اسطوره های قوم مایا است که درختی مافوق طبیعی بود که ریشه‌اش در خاک به زیبالبا یا همان دنیای مردگان می رسید و تنه‌اش در جهان زمینی قرار داشت و شاخه هایش نزد خدای آسمانی بود و بعبارتی همین درخت واسطه ارتباط انسان ها با خدایان و خدایان عوالم سه گانه با یکدیگر می شد.خون قربانیان و نذرها را نیز همین درخت میان خدایان قسمت می کرد.این ایده درخت مرکزی البته خاص مایاها نبوده و بگونه‌ای در تمامی ادیان و باورهای  مردم آمریکای مرکزی وجود داشته‌است..

 http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D9%87_%DA%86%D8%A7%D9%86       

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ایده این مطالب را از نظرات دوستانی(مثل Leonardo)  در مقاله گفتگو با مارتین در خصوص عروسی خونین گرفتم. در پایان دوست دارم از دوستان خواهش کنم که انها هم نقدی بر این مقاله تحقیقی داشته باشند ، نظرات وایده های پر بارشان را از این حقیر دریغ نکنند.

با تشکر A.A


برچسب ها: نغمه یخ و آتش ، جورج مارتین ، الهام و اقتباس ، ایران باستان ، اسپهبد ، ساسانیان ، مذهب مانی ، میتارائیسم ،

buy viagra boots
جمعه 17 خرداد 1398 08:01 ب.ظ

Truly no matter if someone doesn't understand after that its up to other users that they will assist, so here it happens.
How long does Achilles tendonitis last for?
دوشنبه 27 شهریور 1396 05:56 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again.
Anyhow, just wanted to say fantastic blog!
How long does Achilles tendonitis last for?
دوشنبه 27 شهریور 1396 05:53 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again.
Anyhow, just wanted to say fantastic blog!
foot pain every morning
جمعه 16 تیر 1396 10:17 ق.ظ
My brother suggested I may like this blog. He used to be
entirely right. This submit actually made my day.
You can not imagine just how much time I had spent for this
information! Thanks!
annamariefron.blogas.lt
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 11:36 ق.ظ
Amazing! Its in fact remarkable post, I have got much clear idea regarding from this post.
BHW
دوشنبه 28 فروردین 1396 11:46 ب.ظ
I enjoy, cause I discovered just what I used to be taking a look for.
You have ended my four day long hunt! God Bless you man.
Have a nice day. Bye
behrooz
سه شنبه 16 مهر 1392 12:53 ق.ظ
سلام
در میترایسم آمده زمانی که میثره گاو مقدس (گاواوژن) را قربانی کرد از خون او درختی بوجود اومد که ازش به عنوان درخت زندگی یاد میکنن که ریشه تمام حیوانات و گیاهان به تخمه او میرسد
leonardo
سه شنبه 29 مرداد 1392 01:16 ب.ظ
از این که لطف داشتی و از من اسم بردی ممنونم
حقیقتش من خیلی وقته که این وبلاگو دنبال میکنم
و واقعا کارتون خوبه خسته نباشید میگم
پاسخ M.M. Stark : سلامت باشی دوست من
جرقه چنین مطلبی رو شما زدی
ارازموز
شنبه 26 مرداد 1392 11:54 ب.ظ
موافق صد در صد مطالبی که به عنوان اقتباس های مارتین از تاریخ ایران باستان گفتید نیستم به این دلیل که بیشترباورها و مطالب عنوان شده تقریبا در تمام فرهنگها و عصرهای تاریخ با یکم بالا و پایین و پس و پیش شدن وجود داشته و به جز موارد خاصی مثل تشکیل ارتش منسجم با محوریت سواره نظام و یا تاثیر کیش مهر یا میترا که البته مختص یک محدوده جغرافیایی هست و نه فقط ایران، بقیه موارد عمومیت داشته.
پاسخ M.M. Stark : بله قطعا چیزی که میگید درسته. در هر حال تمام فرهنگ ها و تمدن های بشری شباهت ها و کپی برداری هایی از هم رو دارند
Masood
شنبه 26 مرداد 1392 10:05 ق.ظ
نمی دونم چش شده این وبلاگو بدون چیز پی ان نمی تونم باز کنم
شما مشکلی ندارید؟
پاسخ M.M. Stark : برای خود من که مشکلی وجود نداره
Masood
شنبه 26 مرداد 1392 08:26 ق.ظ
اون ملازم بودن که ارباب خارها تو فصل سنسا گفت
نمی دونستم
نغمه
جمعه 25 مرداد 1392 11:06 ب.ظ
به Masood

خیر. محافظان جنوب همیشه از خاندان تایرل بودند و رابرت یا رنلی هم هیچ وقت محافظ جنوب نبودن. منظورتون رو هم از این که تایرل ها ملازم بودن نفهمیدم.
میتونید واسه اطلاعات بیشتر به مقاله زیر مراجعه کنید:
awoiaf.westeros.org/index.php/Warden_of_the_South
نریمان
جمعه 25 مرداد 1392 02:23 ب.ظ
مقاله خوبه، خسته نباشین.

درباره استفاده از ۷، با نظر شکوفه موافقم. هفت از بابل رفته به غرب. یکی از دلایل اون، ماجرای ۷ جرم آسمانی شناخته شده در اون زمانه.
*
چیزی که بیشتر از همه به نظرم جا افتاده، تاثیر آیین مانوی بر مسیحیت (خصوصا در قرن ۳ تا ۵) هست. اگر به این بیشتر پرداخته می‌شد، می‌شد روند این تفکر رو بعد از اینکه در ایران سرکوب شد،‌دنبال کرد.
shokoufe
جمعه 25 مرداد 1392 01:23 ب.ظ
باید بگم مرسی اول به خاطر زحمتت
اما باید بگم تشابهاتی که نام بردی رو نمی شه صرفا استفاده مارتین از حالا تاریخ و فرهنگ ایران عنوان کرد. یکی اون عدد ۴ ه که همچین هم عدد خاصی نبوده که ایرانی ها استفاده می کردند در واقه همین ۴ هم ۴ عنصر اولیه رو در علم گذشته رد بر داشته هم ۴ جهت جغرافیایی که مارتین هم صرفا به همین دلیل انتخابش کرده نه چون ارتش ایران رو انوشیروان ۴ دسته کرد پس برداشت یا الهام از اونه.
بعدی عدد ۷ه که نه ابتدا در ایران در بابل مقدس بوده و ستاره شناسی و تقدس عدد ۷ از بابل در ایران باب شد و بعد ها اثراتی که این تقدس عدد ۷ به خاطر همون ۷ جرم اسمانی و چند تا ۷ دیگه برای مسیحیا مقدس شد و برای همین تقریبا برای همه دنیا. بخصوص تو مسیحیت کاتولیک عدد ۷ همچنان مقدسه. هر چیز مشابهی رو هم نمی شه دنبال قدیمی ترینش گشت و بقیه رو برداشت از اون قلمداد کرد. خود مارتین هم مذهب ۷ رو نمونه ای از کاتولیک مسیحیت گرفته.
و البته مذهب سرخ رو هم خودش اعلام کرده که از زرتشتی گرفته. البته بهتره زروانی رو قاطی اش نکنیم چون کلا موضوع اش فرق داره.
ساناز
جمعه 25 مرداد 1392 12:36 ب.ظ
درست میفرمائید.به هرحال طبیعتا باید همینطور باشه چون حکومت اشکانیان یه حکومت 500 ساله بوده.و مطمئنا ساسانیان باید به اشکانیان مرتبط باشن.فقط من در جایی خوندم که اونها خودشون رو از نسل هخامنشیان و وارث اونها میدونستن و سعی در زنده کردن عظمت اون دوران داشتن.به هر حال این یک مسئله تاریخی هست و ربطی به کل موضوع مقاله شما نداره و من به شخصه از مطلبتون لذت بردم.
بازم ممنون
A.A
جمعه 25 مرداد 1392 10:08 ق.ظ
به ساناز:
از هفت دودمان شاخص دوران ساسانی طبق نظز کریستن سن سه خاندان از عهد اشکانیان بودن مثل خاندان سورن(سورنا از همین خاندان بود) که بهترین سوارکاران جنگجو از این دودمان+ خاندان مهران بوده اند.
بدون کسب حمایت این خاندان ها که چندین قرن ثروت و قدرت کسب کرده بودند حکومت ساسانی بسیار ضعیف میشد.
تمام مطالب مقاله منبع های معتبری دارن و بنده تنها نقد های کوتاهی اضافه کردم.
Masood
جمعه 25 مرداد 1392 08:31 ق.ظ
نغمه
تا اونجا که یادم میاد تو یکی از فصلای سنسا هم گفت که تایرلا ملازم بودن
تا قبل از پادشاه شدن رابرت اون محافظ جنوب بوده که بعدش میشه رنلی
نغمه
پنجشنبه 24 مرداد 1392 11:56 ب.ظ
بررسی خوبی بود.
فقط یک نکته، محافظ جنوب از خاندان تایرله نه باراتیون. لطفا تصحیح کنید.
ساناز
پنجشنبه 24 مرداد 1392 11:11 ب.ظ
ممنون خیلی جالب بود.
فقط یک نکته این که شما گفتین که در زمان ساسانیان انتساب به اشکانیان رو امتیاز میدونستن در صورتی که ساسانیان خودشون رو از هخامنشیان میدونستن و با اشکانیان بد بودن و یکی از دلایلی که از اشکانیان اثار زیادی در دست نیست این هست که ساسانیان اون ها رو از بین بردند.
رضا
پنجشنبه 24 مرداد 1392 10:16 ب.ظ
سلام آقای استارک
مقاله عالی بود
راستی یه سر به سایت گیمفا بزن یه خبر نغمه ای توپ در انتظارته
Gamefa.com
وحید
پنجشنبه 24 مرداد 1392 10:10 ب.ظ
سلام میدونم ربطی به مبحث نداره اما بازیگر نقش تایوین لنیستر در بازی ویچر3 ایفای نقش کرده خبرش تو سایت گیمفا هست
رضا
پنجشنبه 24 مرداد 1392 10:06 ب.ظ
سلام آقای استارک
مقاله عالی بود
راستی یه سر به سایت گیمفا بزن یه خبر نغمه ای توپ در انتظارته
Gamefa.com
Rhaegar Targaryen
پنجشنبه 24 مرداد 1392 09:49 ب.ظ
متن جالبی بود.....من خودم به شخصه شک کرده بودم اما با این مقاله یقین پیدا کردم....
Masood
پنجشنبه 24 مرداد 1392 09:46 ب.ظ
مقاله خوبی بود
فقط یه چیزی
این خارجیا اگه از فرهنگ ما الهام نگیرن از کجا الهام بگیرن خب!؟
kei1
پنجشنبه 24 مرداد 1392 09:28 ب.ظ
خسته نباشین.
مختصر و جذاب.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر