تبلیغات
نغمه‌ای از یخ و آتش - انتقال به winterfell.ir - بدرود بازیگر: ریچارد مدن،‌بازیگر نقش راب استارک
شنبه 2 شهریور 1392

بدرود بازیگر: ریچارد مدن،‌بازیگر نقش راب استارک

   نوشته شده توسط: M.M. Stark    نوع مطلب :مصاحبه‌ها ،

ترجمه از: A.A 

وقتی که من ریچارد را در سال 2012 ملاقات کردم، بخاطر مصاحبه interview we were doing with Simone Boyce بود. این در واقع، اولین مصاحبه روبروی دوربین من با سیمون تا آن موقع بود، من واقعا نمیدونستم چی منتظرم هست.شما گزارش هایی می شنوید در مورد اینکه چگونه این بازیگر می خواهد نقش را ایفا کند؛ یا در مورد سبکش، یا درباره هر چیزی می‌توانید بپرسید...

پس اینها من را ترغیب کرد که به سرعت بفهمم ریچارد یکی از انواع اون بازیگران نیست. اون تازه به لس انجلس پرواز کرده بود وکمی از تاخیر جت آشفته بود.

اگر من توصیف گر بودم، می گفتم او شوخ طبع بود، هر چند که ممکن است صدای خیلی چاپلوسگونه ای داشته باشه، این فقط نکته ای برجسته است که چه فردِ شاد، گرم و گشاده رویی در زندگی واقعی است. هر کسی در جهان می تواند، بعد از گذشتن ساعتهای متمادی بیخوابی، در پایان ،برای صبور نبودن سرزنش نشود، اما او برعکس بود: به اشتباه و ناشی بودن من در کار با دوربین و سوالات خیالی، او صبور بود.

چیزی که بیشتر منو حیرت زده کرد خودمانی بودن او بود ولذت بردن او از بازی در نقش راب استارک بود. چند نفر از همکارانش  او را به نام« ریچارد دوست داشتنی» صدا کردند و آن هم دلیل خوبی داشت: ریچار مدن به اطرافیانش انرژی مثبت می داد.

ما اینجا در WiC اولین چیزها از زمانیکه او بازیگر بود را فهمیدیم (تا آنجا که میشد فهمید) و ما لذت بردیم وقتی او ( همراه با ران سوفی، Maisie، کیت، مییسی و الفی) در  GRRM book signing in Belfast، نشان داد درآمیختن با هواداران و نگهداری سابقه اش به عنوان «بهترین مرد شیک پوش در اسکاتلند» تا چه حد ممکن است.

اکثر مردم فکر می کنند که ریچارد کاملاً برای نقشش مناسب است و چرا که نه؟ او خوب به نظر رسید و توانست تجسم فرماندهی درگیر با امیالشر را قبول کند.

با این حال، من همیشه فکر می کردم که شخصیتی مانند راب ممکن است در کشمکش و بحران های

 طولانی حیله گر شود. این راب کتاب نغمه نیست ؛این راب سریال استپسری که در یک فصل از سریال تلویزیونی از پسر به مرد تبدیل خواهد شد. و شما باید قادر به نشان دادن رشدش باشید بدون اینکه در موردش نامناسب عمل کنید. شما باید قادر به عبور از خط درستی بین جوانی بی آلایش و ساده لوح ،وهوشیار و آگاه شدن باشید ،و شما نمی توانید بیش از حد به هر دو یا بدون آنها اجازه رشد با شخصیت را به ما بدهید.

آنچه من فهمیدم- و کاملا متقاعد شدم-این بود ،سکانس "وداع با برادر" در قسمت دوم که در آن ما دینامیک استارکی(!) را می بینیم، راب از جان جدا میشود؛ این واقعیت است که، برخلاف جان، احساسات راب در آستینش هستند، بله ،اما هنوز محفوظ است تا اینکه او را در آغوش می گیرد . راب میفهمد چه چیزی را از دست می دهد ، و ما آن درد را می بینیم ، که غم و اندوه به وضوح در صورتش حک می شوند. جان نمی تواند آن را ببیند، که آن نیز هدفمند است ؛راب از جان حمایت می کند همان طور که جان از راب با دروغ کوچکی که در موردکتلین می گوید، حمایت می کند.

راب تحقق اهمیتش را در طرح چیزهای بزرگ (در فصل اول) واقعا احساس می کرد چون شما احساس می کردید مثل چیزیست که او بدرستی نمی خواستبله،راب می خواهد مثل پدرش باشد، اما من همیشه احساس کردم او می خواست مانند زمان صلح ند باشد ؛ند زمان جنگ،ند شادی نبود ،و راب بیشتر ترجیح می داد لردی صلح طلب باشد، تا شاهی در جنگ. سوال "پدرم چه کاری میکرد؟" به نظر می رسید بسیاریاز تصمیم گیری هایش در اوایل این مجموعه را نشان می داد،اما خوشحالم دربعد کمتر شد، هنگامی کهراب به خود آمد.

همچنین خوشحالم سریال به اندازه کافی اعتماد به نفس به ریچارد داد تا به او اجازه رشد دهد-به خصوص در فصل دوم ، زمانی که ما خیلی کم او را در نبرد پادشاهان دیدیم- راب را در دستان توانایش قرار داد. صحنه ای که در آن راب با شاهکش در قفس مواجه شد ،معمولاً گری ویند را زیر دستش کنترل می کرد ،به من تمام چیزهایی که درمورد توانایی های ریچارد در رفع بحران های طولانی لازم بود بدانم گفت.

 و بله، ما از جدایی او ناراحتیم. این واقعیت است که او حالا بخشی از تکان دهنده ترین و گریه آورترین لحظه در تاریخ تلویزیون نام گرفته است. و به سهولتِ پذیرش این درد کمک خواهد کرد. برخی از موجه‌ترین منتقدان تلویزیون در این زمینه ،به نحوی قابل قبول، عروسی خونین راخیره کنندهترین (حیرت آورترین) صحنه در تلوزیون می‌نامند.

این ستایش بلندبالاییست. و نه، البته فقط برای ریچارد نیست —برای میشل، اونا، مایکل و دیوید و ...،همه هست. من حتی تحت تاثیر لوتار فری "چلاق" قرار گرفتم.

همه این افراد، به خصوص ریچارد، می‌روند و تجربه‌ای از فیلمبرداری این سریال برای باقی زندگیشان به یادگار می‌برند. این همان چیزیست که به نوه های خود در سال های اینده می گویید (وقتی که آنها به اندازه کافی بزرگ شده اند تا بفهمند و به شدت دچار آسیب روحی نشوند) من مطمئن هستم ریچارد قدرشناس سریال است به همان اندازه که ما نسبت به او هستیم.

این غم انگیز است، بله. امّا در عین حال زیبا.

در واقع قلبم بدرد امد زمانیکه فهمیدم شاید این پایان راب استارک باشد، که قطعاً پایانی برای ریچارد مَدِن نیست. او حتی هم اکنون در حال آماده شدن برای فیلم سیندرلاست(Cinderella با کیت بلانشت و لیلیجیمز) و در حال حاضر در حال فیلمبرداری فیلم وعده(A Promise) با ربکا هال و آلن ریکمن هست. این به معنی نیست که او نمی خواهد کاری انجام دهد.

اما من می خواهم از او تشکر کنم؛ او برای من همیشه "ریچارد دوست داشتنی" خواهد بود، و همینطور برای همکارانش در فیلم. و ملاقاتی دوباره، اگر او خیلی مشغول نباشد، من واقعاً امیدوارم دوباره او را در Comic-Con، یا TitanConو یا درهر کنفرانس دیگری ملاقات کنم.

امّا این پست فقط برای او نیست برای ماست. ریچارد از قسمت اول سریال حضور داشت، تا کنون او با شایستگی باسابقه‌ترین بازیگر شاغل در سریال بوده استمن احساس می کنم مثل اینکه ما برای سالهای زیادی او را می شناسیم و دوستش داریم.

من امیدوارم او بداند که چقدر قدردان آنچه که او برای این سریال و برای ما انجام داد، هستیم.

فکر می کنم، می داند.خداحافظ، ریچارد!


نظر شما در مورد این شخصیت و بازی ریچارد مدن در نقش این شخصیت چیه؟ آیا ریچارد رو به عنوان راب استارک پذیرفتید و پسندیدید؟ نقاط ضعف و قوت بازی او در کجاست؟


برچسب ها: بازی تاج و تخت ، سریال game of thrones ، نغمه آتش و یخ ، ریچارد مدن ، راب استارک ،

How much does it cost for leg lengthening?
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:13 ب.ظ
Normally I do not read article on blogs, but I wish
to say that this write-up very pressured me to check out and do it!

Your writing style has been surprised me. Thanks, very great
post.
Onita
شنبه 23 اردیبهشت 1396 12:29 ق.ظ
Quality articles or reviews is the main to attract the people to go to
see the website, that's what this site is providing.
BHW
یکشنبه 27 فروردین 1396 10:20 ب.ظ
Very nice article, just what I was looking for.
پریا هملاک
دوشنبه 28 بهمن 1392 03:33 ب.ظ
من هنوز فصل 3 رو ندیدم. فصل 1 رو هم همینطور
من با فصل 2 فیلم رو شروع کردم ولی همه ی کتابهاشو خوندم
وقتی بازیگرای راب و جان رو دیدم شکه شدم چون اونا انگار خود شخصیتهای کتاب بودن ک جون گرفتن
بازیش واقعا عالی بود و کاش نویسنده اون رو حذف نمیکرد اونم اینطوری
حمید
شنبه 9 شهریور 1392 12:38 ب.ظ
هم بازی راب هم بازی کتلین بنظرم عالی بود
ممنون بابت مقاله
پاسخ M.M. Stark : قابل نداشت
سالار
یکشنبه 3 شهریور 1392 06:42 ب.ظ
مهم ذهنیت ماست که خدشه دار شده.
پاسخ M.M. Stark : نفهمیدم منظورت رو
سالار
یکشنبه 3 شهریور 1392 06:00 ب.ظ
اتفاقا همچینم کتاب و سریال راباش به هم نزدیک نیست
اون راب 16 سالشه که کشته میشه

این یکی فکرکنم 28 سال رو داره حداقل
پاسخ M.M. Stark : سن همه بازیگرا که مشکل داره
اما شخصیتش خیلی شبیهه
Mahnoosh
یکشنبه 3 شهریور 1392 02:31 ب.ظ
به نظرم بازیش تو این سریال خیلی خوب بود و بعنوان راب استارک کاملا قابل قبول و باورپذیر بود و همینطور چهره پسرانه ولی مصمم و فکورش دوست داشتنی بود، من که فرقی ندیدم بین راب کتاب و راب سریال.
پاسخ M.M. Stark : دقیقاً منم همین حس رو دارم. راب سریال و کتاب خیلی به هم نزدیکن
zensfordonia
شنبه 2 شهریور 1392 07:50 ب.ظ
با تشکر مقاله جالبی بود
یه سوال که برای من پیش اومد(البته زیاد مربوط به بحث نیست)درباره ی بنجن استارک و خروج ناگهانی او از روند داستانه و داستان هنوز مشخص نکرده که مرده یا نه؟
همچنین همه میدونیم مارتین هیچ کاری رو بیدلیل انجام نمیده و یکی از هنر هاش هم اینه که یک شخصیت رو در ذهن خواننده کم رنگ کنه و زمانی که خواننده اصلا فکرش رو نمیکنه توانایی خودش رو به رخ میکشه و اون شخصیت رو وارد داستان میکنه
به نظر من هم برای بنجن استارک همین اتفاق خواهد اوفتاد حالا میخوام نظر دوستان رو هم بدونم (مخصوصا استارک عزیز) !!
پاسخ M.M. Stark : سرنوشت بنجن سوال خیلی خوبیه.ودلم میخواد در موردش صحبت کنیم. اما نه تو این پست. یه پست تعاملی نیاز داره
kei1
شنبه 2 شهریور 1392 06:04 ب.ظ
همون اولا، پاراگراف دو، تاخیر جت معنی شده.
پاسخ M.M. Stark : اصلاح میشه حتما
kei1
شنبه 2 شهریور 1392 12:17 ب.ظ
خسته نباشین.
Jet Lag می شه مشکلاتی که به خاطر تفاوت زمانی کشور های مبدا و مقصد پیش می یاد.
پاسخ M.M. Stark : کجای متن بود؟
من سعی کردم تو این کار تقریباً هیچ ویرایشی انجام ندم
نینا
شنبه 2 شهریور 1392 11:31 ق.ظ
منم سریالو نمیبینم اما مقاله خوبی بود ممنون
Masood
شنبه 2 شهریور 1392 10:11 ق.ظ
من که سریال نمیبینم ولی اوایل که نگاه می کردم به نظرم بازیش خوب بود ولی عجل مهلتش نداد!
ممنون! مقاله ی خوبی بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر